КОНЦЕПЦІЯ ГЕРОЇЗМУ ЖІНКИ У СВІТЛІ ХРИСТИЯНСЬКОГО СВІТОГЛЯДУ (ЗА ЗБІРКОЮ РЕПОРТАЖІВ АҐАТИ ПУЩІКОВСЬКОЇ «СЕСТРИ НАДІЇ»)
DOI:
https://doi.org/10.17721/psk.2024.40.560-570Ключові слова:
героїчне, місія, самопожертва, повсякденність, репортажАнотація
У статті висвітлено аналіз концепції героїзму жінки, здійснений на матеріалі репортажів зі збірки «Сестри надії» А. Пущіковської. Методологічною основою дослідження стала концепція повсякденного героїзму (Everyday Hero), яку активно розробляли психологи Ж. Кечер, Б. Файл, Г. Орош, П. Зімбардо.
Ураховуючи те, що головними героями репортажів є монашки, особливий акцент зроблено на християнський світогляд, як підґрунтя їхніх подвигів. Відзначено, що головною особливістю концепції героїзму, представленої на сторінках «Сестер надії», є тісний зв’язок героїчного з повсякденним.
Установлено, що українські літературознавці не вдавалися до глибокого фахового аналізу концепції повсякденного героїзму, це й зумовило актуальність дослідження. Доведено, що дії жінок, описані «Сестрах надії», є подвигами. Духовним і моральним ідеалом для жінок-монашок є Ісус, а джерелом їхньої сили та душевного спокою – віра в Божий захист.
У висновках відзначено, що А. Пущіковська, представляючи воєнні події в Україні, моделює концепцію героїзму жінки, в основі якої лежить християнський світогляд. Сестри, хоч і є активними учасниками війни росії проти України, проте характери цих персонажів позбавлені войовничості, адже їхнім покликанням є порятунок людей, а не їх знищення, а головними мотивами діяльності – любов до людей і служіння Богу.