РЕАЛІЗАЦІЯ ЛІТЕРАТУРНО-БІОГРАФІЧНОГО ПІЗНАВАЛЬНОГО КОНТЕКСТУ БРУНО ШУЛЬЦА
DOI:
https://doi.org/10.17721/psk.2024.40.394-414Ключові слова:
історіографія, шульціана, шульцівський дискурс, критика, критична рецепція, компаративізм, біографічні дослідження, модернізм, нарація, польсько-українські художньо-мистецькі зв’язкиАнотація
У статті презентовано літературно-біографічний портрет основних джерел шульцівського спрямування з урахуванням найновіших напрацювань в окресленій сфері як українських, так і польських шульцознавців для дослідників-початківців і тих читачів, які лише починають знайомство з Бруно Шульцом чи які лише сподіваються відкрити для себе це відоме в усьому світі мистецьке ім’я. Безумовно, окреслена проблема потребує ґрунтовного опрацювання й у певний спосіб переосмислення, узагальнення, доповнення й оновлення, що свідчить про актуальність пропонованої наукової розвідки.
Мета розвідки – створити історіографічну біобібліограму-рекомендацію наукових і науково-популярних студій шульцівського спрямування з урахуванням найновіших напрацювань у цій царині. У статті здебільшого йдеться про оригінальну українськомовну шульціану чи про перекладені українською праці польських шульцознавців. При форматуванні переліку найважливіших книжок про Бруно Шульца послуговувалися як ретроспективним, так і перспективним історіографічним дослідницьким підходами.
Загалом у розвідці презентовано творчий спадок Бруно Шульца, яким нині послуговуються дослідники й пошановувачі Бруно Шульца, окремо заналізовано шульцівський перекладацький дискурс; систематизовано й узагальнено відомості, зокрема й найновіші, про основні дослідження шульцівського спрямування, у певний спосіб розширено та відкориговано фактуальну основу попередніх досліджень у цьому контексті; презентовано праці про Бруно Шульца в сучасному («топовому») форматі основних книжок про Бруно Шульца, які стануть у пригоді всім, хто зацікавився / зацікавиться постаттю і творчою спадщиною видатного митця світового рівня, а також запропоновано перспективну (польськомовну) бібліограму найоригінальніших творів про митця.
Наукова розвідка має передусім пізнавальне спрямування. Сподіваємося, що реалізація такого контексту (у певний спосіб з елементами компаративістичного методу) посприяє усебічному, розгорнутому осмисленню й поглибленому, проникливому розумінню непересічної особистості та творчої спадщини польськомовного письменника галицького літературного пограниччя першої половини ХХ ст. Бруно Шульца.