УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ ЗВ’ЯЗКИ: ВИКЛИКИ ІСТОРІЇ
DOI:
https://doi.org/10.17721/psk.2024.40.311-333Ключові слова:
українсько-польські наукові зв’язки, часопис «Культура», Український науковий інститут у Варшаві, російський імперіалізм, русистикаАнотація
У статті проаналізовано характер і специфіку українсько-польських інтелектуальних й наукових контактів впродовж кінця ХІХ – початку ХХІ ст. З’ясовано, що становлення й формування цих стосунків часто відбувалося під впливом політичних процесів, зокрема відновлення польської незалежності на початку ХХ ст. і боротьбою за Українську державу впродовж ХХ – на початку ХХІ ст. Саме ця обставина зумовила той факт, що, на відміну від багатьох інших міжнародних українських наукових контактів, учасниками українсько-польської інтелектуальної співпраці були не тільки українці по обидва боки кордонів, а саме представники двох народів.
Розглянуто два політичних проекти, які мали безпосередній вплив на розвиток інтелектуальних українсько-польських стосунків й на співпрацю двох народів у протистоянні експансії російського імперіалізму – товариство «Прометей» й Український науковий інститут у Варшаві (1930-1939). З’ясовано внесок паризького часопису Є. Ґедройця «Культура» у розвиток незалежної української інтелектуальної думки в Європі після Другої світової війни. Визначено дві головні тенденції українсько-польської співпраці у повоєнний період існування СРСР: -всупереч і -задля.
Наголошено на внескові польських інтелектуалів й інституцій у формування незалежної української гуманітарної науки як частини спільного європейського простору після відновлення Української державності наприкінці ХХ ст.